• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
איגוד הכירורגים בישראל
Israeli Surgical Association
כמות גולשים באתר 9
כמות גולשים מתחילת השנה 5436
Dexamethasone and Surgical-Site Infection

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

מבוא:

בחילות והקאות לאחר ניתוח מהווים אתגר מרכזי בטיפול הניתוחי והניתוחיים ומופיעים אצל 25 עד 30% מכלל המנותחים ועד 80% מהמטופלים באוכלוסיות בסיכון גבוה.

 

Dexamethasone הוא חומר זול ויעיל לטווח ארוך במניעה וטיפול בבחילות והקאות לאחר הניתוח וניתן ליותר מ -50% מהמטופלים שעוברים ניתוח בהרדמה כללית.

 

עם זאת, לתרופה יש השפעות מהירות ונרחבות על תפקוד המערכת החיסונית. החשש שדקסמתזון עלול להגביר את הסיכון לזיהום לאחר הניתוח, במיוחד באוכלוסיות פגיעות כמו חולי סוכרת.

 

זיהומים באתר כירורגי הם סיבוכים שכיחים לאחר הניתוח, והם קשורים לתמותה מוגברת ולעודף הוצאות בריאותיות שהיקפן נאמד בכ -10 מיליארד דולר בשנה. בארצות הברית. ערכנו ניסוי זה בכדי להעריך את ההשפעות של מתן דקסמתזון על הסיכון לזיהומים באתר כירורגי במבוגרים העוברים ניתוחים שאינם דחופים.

 

שיטות:

בניסוי בינלאומי, הקצנו באקראי 8880 חולים מבוגרים שעברו ניתוח כירורגי, לא דחוף (ללא ניתוחי לב), שארך שעתיים לפחות, עם חתך בעור ארוך מ- 5 ס"מ ושהיית לילה  בבית חולים לאחר מכן, לקבלת 8 מ"ג. של דקסמתזון תוך ורידי או פלצבו בזמן הרדמה. התוצאה העיקרית הייתה זיהום באתר הניתוח בתוך 30 יום לאחר הניתוח. הערכנו במחקר מתן מנה אחת של 8 מ"ג של דקסמתזון מכיוון שמינון זה ניתן בדרך כלל בפועל ויש לו יתרונות משככי כאבים נוספים על המינון של 4 מ"ג כאשר משתמשים בה לטיפול בבחילה והקאה

תוצאות:

בסך הכל נכללו 8725 משתתפים במחקר (4372 בקבוצת דקסמתזון ו 4353 בקבוצת הפלצבו), מתוכם 13.2% (576 בקבוצת דקסמתזון ו -572 בקבוצת הפלצבו) סבלו מסוכרת.

 

מתוך 8678 החולים שנכללו בניתוח הראשוני, זיהום באתר הניתוח התרחש ב 8.1% (354 מתוך 4350 חולים) שהוקצו לדקסמתזון וב 9.1% (394 מתוך 4328) שהוקצו לפלצבו. התוצאות ביחס לזיהומים שטחיים ועמוקים במטופלים עם סוכרת היו דומות לתוצאות הניתוח הראשוני.

 

בחילות והקאות לאחר הניתוח ב 24 השעות הראשונות לאחר הניתוח התרחשו ב 42.2% מהחולים בקבוצת דקסמתזון וב 53.9% בקבוצת הפלצבו.

 

אירועי היפרגליקמיה במטופלים ללא סוכרת התרחשו אצל 22 מתוך 3787 (0.6%) בקבוצת דקסמתזון וב 6 מתוך 3776 (0.2%) בקבוצת הפלצבו. כאבים כרוניים לאחר הניתוח נצפו, 6 חודשים לאחר הניתוח, אצל 8.7% מהחולים בקבוצת הדקסמתזון וב 7.1% בקבוצת הפלצבו.

 

מסקנות:

לא מצאנו שום עדות להבדלים בין הקבוצות בתוצאות בהיבט הבטיחות כפי שהוגדרו מראש.

העלייה לכאורה בשכיחות של כאבים כרוניים לאחר ניתוחים היא ממצא בלתי צפוי שלא זוהה במחקרים קודמים.  בקרב מטופלים שעברו ניתוח לא דחוף (לא כולל ניתוחי לב), הכוללים הרדמה כללית, מתן מנה אחת של דקסמתזון 8 מ"ג במהלך הניתוח לא היה נחותה מהפלצבו ביחס לסיכון לזיהום במקום הניתוח תוך 30 יום לאחר הניתוח. ממצא זה היה עקבי בכל תת הקבוצות שצוינו מראש, כולל מטופלים עם או בלי סוכרת, ונשמר לגבי תת-הסוגים האינדיבידואליים של זיהומים באתר כירורגי.

 

Tomás B. Corcoran, M.D.,Paul S. Myles, D.Sc., Andrew B. Forbes, Ph.D.,  et al.Dexamethasone and Surgical-Site Infection. N Engl J Med 2021; 384:1731-1741. DOI: 10.1056/NEJMoa2028982

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד