• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
איגוד הכירורגים בישראל
Israeli Surgical Association
כמות גולשים באתר 26
כמות גולשים מתחילת השנה 5436
Comparing Laparoscopic Elective Sigmoid Resection With Conservative Treatment in Improving Quality of Life of Patients With Diverticulitis The Laparoscopic Elective Sigmoid Resection Following Diverticulitis (LASER) Randomized Clinical Trial

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

נקודות מפתח

האם כריתת סיגמואיד אלקטיבית משפרת את איכות החיים במטופלים עם דלקת סעיפים חוזרת או מורכבת ו/או כאב כרוני לאחר אירוע של דיברטיקוליטיס?

ממצאים:

בניסוי קליני אקראי זה שכלל 85 מבוגרים, ציון איכות החיים של מערכת העיכול (GIQLI) השתפר ב -11.8 נקודות במטופלים שעברו כריתת סיגמואיד ו -0.2 נקודות במטופלים שטופלו בגישה שמרנית בהשוואה למצבם הבסיסי, לאחר -6 חודשים. בקרב 41 מטופלים שעברו כריתה של סיגמואיד, 4 (10%) חוו סיבוכים משמעותיים.

המשמעות: כריתת סיגמואיד שיפרה את איכות החיים במטופלים עם דיברטיקוליטיס כואבת, חוזרת, מסובכת או מתמשכת.

גישה טיפולית זו נקשרה בסיכון קטן אך משמעותי לסיבוכים משמעותיים.

מטרת מחקר זה הינה להעריך האם כריתה של סיגמואיד עדיפה על טיפול שמרני בשיפור איכות חייהם של חולים עם דיברטיקוליטיס כואבת חוזרת, מסובכת או מתמשכת.

תכנון, הגדרה ומשתתפים:

ניסוי קליני אקראי פתוח זה, העריך כשירותם של 128 חולים עם דיברטיקוליטיס כואבת חוזרת, מסובכת או מתמשכת בשישה בתי חולים פיניים החל מה- 29 בספטמבר 2014 ועד ל -10 באוקטובר 2018.

 

נכללו מטופלים מגי 18 עד  75.  עיבוד ביניים שנקבע מראש נערך כאשר 66 מטופלים חולקו באקראי ומעקב אחר 6 חודשים היה ניתן להערכה. הנתונים נותחו מיוני 2018 עד מאי 2020.

התערבויות: כריתת סיגמואיד לפרוסקופית או טיפול שמרני.

התוצאות והמדדים העיקריים: התוצאה העיקרית הייתה הבדל בציון מדד איכות החיים במערכת העיכול (GIQLI) בין רנדומיזציה לאחר 6 חודשים.

 

 

תוצאות:

מתוך 128 מטופלים  90 חולקו באקראי (28 גברים [31%]; גיל ממוצע 54.1  ו 62 נשים גיל ממוצע 57.13  .

בסך הכל 72 מטופלים נכללו בעיבוד הראשוני (37 בקבוצת הניתוחים ו 35 בקבוצת הטיפול השמרנית), ו -85 נכללו בניתוחים לתוצאות קליניות (41 בקבוצת הניתוחים ו 44 בקבוצת הטיפול השמרנית. ההבדל בין ציון GIQLI היה ממוצע של 11.96 נקודות בקבוצת הניתוחים בהשוואה לקבוצת הטיפול השמרנית לעומת -0.2 נקודות;  = .005).

 

ארבעה מטופלים (10%) בקבוצת הניתוחים חוו סיבוכים משמעותיים. אף מטופל בקבוצת הטיפול השמרנית לא סבל מסיבוכים  דומים. (קלביאן-דינדו דרגה III ומעלה). בקבוצת הניתוחים היו 2 מטופלים (5%) ו -12 חולים (31%) בקבוצת הטיפול השמרנית שסבלו מאפיזודות חדשות של דיברטיקוליטיס תוך 6 חודשים.

 

מסקנות: התוצאות הצביעו על כך שכריתת סיגמואיד בגישה לפרוסקופית למטופלים עם דלקת סעיפים חוזרת, מסובכת או כאב מתמשך לאחר דיברטיקוליטיס הייתה יעילה ושיפרה את איכות החיים בתוך 6 חודשים, אך הייתה בסיכון של 10% לסיבוכים גדולים. 

תוצאות נוספות של ניסוי זה ידווחו כאשר ניתן להעריך נתוני מעקב ארוכים יותר.

 

 

Alexandre Santos, MD1; Panu Mentula, MD, PhD1; Tarja Pinta, MD, PhD2; et al Comparing Laparoscopic Elective Sigmoid Resection With Conservative Treatment in Improving Quality of Life of Patients With Diverticulitis        The Laparoscopic Elective Sigmoid Resection Following Diverticulitis (LASER) Randomized Clinical Trial. JAMA Surg. 2021;156(2):129-136. doi:10.1001/jamasurg.2020.5151

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד