• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
איגוד הכירורגים בישראל
Israeli Surgical Association
כמות גולשים באתר 18
כמות גולשים מתחילת השנה 5436
Assessment of the Frequency of Dual Allergy to Penicillins and Cefazolin A Systematic Review and Meta-analysis

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

נקודות מפתח

השאלה: מהי שכיחות האלרגיה הכפולה לצפאזולין ולפניצילין הטבעי?

הממצאים: סקירה שיטתית ומטא-אנליזה אלה כללו 6147 מטופלים ב 77 מחקרים. ארבעים וארבעה מטופלים זוהו כאלרגיים לפניצילין טבעי ולצפאזולין, כ 0.7%.

המשמעות: התדירות הנמוכה של אלרגיה כפולה לפניצילין-צפאזולין מצביעה על כך שרוב החולים צריכים לקבל צפאזולין ללא קשר להיסטוריה של אלרגיה לפניצילין.

 

תַקצִיר:

צפאזולין היא האנטיביוטיקה המועדפת לפני הניתוח מכיוון שהיא בטוחה ויעילה יותר מחלופות קו שני. מטופלים כירורגיים המתויגים כבעלי אלרגיה לפניצילין נוטים לקבל פחות צפאזולין מניעתי ומקבלים יותר קלינדמיצין או ונקומיצין, מה שגורם לשיעורים גבוהים יותר של זיהומים באתר הניתוח.

 

מטרה:

לבחון את שכיחות האלרגיה הכפולה לצפאזולין ולפניצילין הטבעי.

 

מקורות נתונים MEDLINE/PubMed, Web of Science ו- Embase היו בחיפושים ללא הגבלות שפה אחר מאמרים רלוונטיים שפורסמו מאז תחילת מסד הנתונים ועד 31 ביולי 2020. נכללו מחקרים שכללו מטופלים שהיו להם אלרגיות ראשוניות לפניצילין ונבדקו לסבילות לצפאזולין או שכללו מטופלים שהיו להם אלרגיות ראשוניות לצפאזולין ונבדקו לגבי סבילות לפניצילין טבעי. בסך הכל זוהו 3228 מחקרים ו -2911 נכללו בבסיס למחקר זה. חילוץ הנתונים בוצע באופן עצמאי ובלתי תלוי על ידי 2 מחברים.

 

תוצאות:

שבעים ושבעה מחקרים ייחודיים עמדו בקריטריוני הזכאות, וכללו 6147 מטופלים. אלרגיה לצפאזולין זוהתה בקרב 44 משתתפים עם היסטוריה של אלרגיה לפניצילין, וכתוצאה מכך חושבה תדירות מטא-אנליטית כפולה לאלרגיה של 0.7%.

אלרגיהל פניצילין אושרה ב -16 משתתפים עם היסטוריה של אלרגיה לצפאזולין, וכתוצאה מכך תדירות מטא-אנליטית של 3.7%.

 

מסקנות:

סקירה שיטתית ומטא-אנליזה זו מצאה כי תגובת צולבת בין פניצילין לצפאזולין הייתה נדירה, כאשר תגובות רגישות יתר לקפזולין מתרחשות אצל פחות מ -1% מהמטופלים עם אלרגיה לפניצילין לא מאושרת וב -3% מהחולים עם אישור לאלרגיה.  

 

רוב המטופלים עם היסטוריה של אלרגיה לפניצילין שמקבלים טיפול מונע טרום ניתוח עשויים לקבל בבטחה צפאזולין. היוצאים מן הכלל עשויים להיות אותם מטופלים עם אלרגיה לפניצילין שאושרו או היסטוריה של תגובות חמורות, בהם יש צורך בטיפול נוסף. ייתכן שהשכיחות המוגברת של אלרגיה כפולה אינה ספציפית לצפזולין ועשויה להתרחב לאנטיביוטיקה פרו -ניתוחית אחרת.

 

מחקרים ראשוניים עתידיים וסקירות שיטתיות צריכים להעריך את תדירות התגובות האלרגיות לאנטיביוטיקה אחרת בחולים כירורגיים עם אלרגיה לפניצילין שאושרו. ממצאים מרגיעים אלה רלוונטיים באופן כללי, מכיוון שישנן תוצאות ברורות לטיפול בחולה של הימנעות ממתן מצפאזולין כטיפול מונע לפני ניתוח.

 

 

Bernardo Sousa-Pinto, MD, PhD1,2,3; Kimberly G. Blumenthal, MD, MSc4,5,6 et al. Assessment of the Frequency of Dual Allergy to Penicillins and Cefazolin : A Systematic Review and Meta-analysis

Article InformationJAMA Surg. 2021;156(4):e210021. doi:10.1001/jamasurg.2021.0021

 

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד