• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
איגוד הכירורגים בישראל
Israeli Surgical Association
כמות גולשים באתר 30
כמות גולשים מתחילת השנה 5436
Comparison of Right-side and Left-side Colon Cancers Following Laparoscopic Radical Lymphadenectomy

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

מבוא

המעי הגס הימני והשמאלי נבדלים בהיבט ההתפתחות האמבריולוגית. מה שמעורר מחקרים השוואתיים בתחומים רפואיים שונים.

מחקרים רבים דיווחו כי לסרטן המעי הגס הימני יש תוצאות אונקולוגיות גרועות יותר מאלו של המעי הגס השמאלי או שיש להם תוצאות שונות לטווח ארוך בהתאם לשלב.

במחקר זה, המחברים השוו בין מקרים של סרטן המעי הגס הימני והשמאלי בשלב I, II ו- III במקרים שעברו כריתת בלוטות לימפה רדיקלית סביב העורקים העיקריים המעורבים.

מחקר זה נועד להשוות בין תוצאות לטווח קצר וארוך בין סרטן המעי הגס הימני והשמאלי, ולקבוע האם קיים הבדל בין שתי הקבוצות כפי שדווח במחקרים קודמים.

 

חומרים ושיטות:

מחקר זה כלל 966 מטופלים שעברו כריתה לפרוסקופית עם דיסקציה רדיקאלית של בלוטות לימפה לסוגי סרטן המעי הגס בשלב I, II ו- III בבית החולים שלישוניים אוניברסיטאיים. לא כללנו מקרים עם פחות מ -12 בלוטות לימפה שאומתו בבדיקה פתולוגית, פעולות חירום, סרטן סינכרוני וגידולים הממוקמים במעי הגס הרוחבי והרקטום.

 

תוצאות:

קבוצת המעי הגס הימנית כללה 343 (35.5%) מטופלים וקבוצת המעי הגס השמאלית 623. לנשים הייתה שכיחות גבוהה של סרטן המעי הגס הימני (p <0.001). לסרטן המעי הגס הימני היו זמני ניתוח ארוכים יותר (p = 0.012), ויותר דימום במהלך הניתוח (p = 0.001).

גודל הגידול היה גדול יותר (p <0.001) ויותר בלוטות לימפה נקצרו (p <0.001) בצד ימין. פלישת כלי הדם (p = 0.006) והלימפה (p = 0.004) הייתה גדולה יותר במעי הגס הימני, אך סרטן המעי הגס השמאלי הראה פלישה עצבית גדולה יותר (p = 0.008). לסרטן בצד ימין הייתה גם נטייה להתמיינות גרועה (p <0.001). הקבוצות לא נבדלו בשיעורי ההישרדות ללא מחלה, והישרדות כוללת על פי השלב.

 

דִיוּן:

במחקר השוואתי זה בין סרטן המעי הגס הימני והשמאלי עם לימפדנקטומיה רדיקלית שבוצעה בלפרוסקופיה, סרטן המעי הגס הימני אופיין בתדירות גבוהה יותר של פלישה לכלי דם ולימפה והתמיינות היסטופטולוגית נמוכה יותר.

סרטן המעי הגס הימני היה שכיח יותר אצל נשים, ומשך הניתוח היה ארוך יותר, גודל הגידול גדול יותר ומספר בלוטות הלימפה שזוהו היה גדול יותר מאשר במקרים של סרטן המעי הגס השמאלי. 

 

התוצאות האונקולוגיות לא היו שונות באופן משמעותי בין הקבוצות. אנו מצפים כי הממצאים במחקר הנוכחי יתמכו בניסויים שיתוכננו היטב לסרטן המעי הגס ולטיפול פרטני משלים.  

 

אף על פי כן, ניתן לראות במחקר זה כמשמעותי בכך שזו הייתה השוואה של התוצאות על צדדיות של סרטן המעי הגס בעקבות כריתה רדיקלית בניתוח בניגוד למחקרים קודמים.

 

לסיכום, לסרטן המעי הגס יש הבדלים אופייניים, בתר ניתוחיים והיסטופתולוגיים המבוססים על מוצאו האמבריולוגי.

 

Han Deok Kwak, Jae Kyun Ju, Soo Young Lee et al. Comparison of Right-side and Left-side Colon Cancers Following Laparoscopic Radical Lymphadenectomy. Journal of Investigative Surgery. Volume 34, 2021 - Issue 2

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד