• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
איגוד הכירורגים בישראל
Israeli Surgical Association
כמות גולשים באתר 13
כמות גולשים מתחילת השנה
The Landmark Series: Surgical Treatment of Colorectal Cancer Peritoneal Metastases

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

רקע כללי:

גרורות פריטונאליות הן צורה של התפשטות גרורתית המשפיעה על כ -5-15% מהחולים בסרטן המעי הגס.

הגישה הטיפול לגרורות פריטונאליות השתנתה  מהיעדר התערבות לחלוטין לגישה מקיפה ורב תחומית יותר, בעיקר בשל התפתחות ניתוחים להפחתת המאה הגידולית אשר בדרך כלל משולבים עם הזלפת כימותרפיה תוך -פריטונאלית מחוממת (HIPEC).

בנוסף לשיפור המתמיד של כימותרפיה מערכתית לטיפול בסרטן המעי הגס. מספר מחקרי מפתח, כולל 5 ניסויים מבוקרים אקראיים, סימנו את הפיתוח והחידוד של גישות כירורגיות לטיפול בגרורות פריטונאליות של סרטן המעי הגס.

 

שיטות:

מאמר סקירה זה מתמקד במחקרי מפתח אלה ובהשפעתם בארבעה תחומים מרכזיים: הראיות התומכות בכריתה כירורגית של גרורות פריטונאליות, זיהוי ותקינה של משתנים פרוגנוסטיים חשובים המשפיעים על בחירת המטופל, תפקיד הניתוח וכימותרפיה תוך -צפקית במניעה של גרורות צפקיות של סרטן מעי גס ותפקידה של כימותרפיה תוך -פריטוניאלית כתוסף נלווה לכריתה כירורגית.

 

תוצאות:

מחקרי מפתח אלה מצביעים על כך שיש לראות כריתה כירורגית של גרורות צפקיות של סרטן מעי גס כאפשרות טיפולית בחולים שנבחרו כראוי וכאשר ישנה מומחיות כירורגית מספקת. יש להשתמש במשתנים פרוגנוסטיים סטנדרטיים, כולל מדד הסרטן הצפק ומדד השלמות של כריתת הגרורות להערכת ההתוויות והתוצאות.

 

מסקנות:

כריתת גרורות צפקיות ממקור מעי גס יכול להיחשב כסטנדרט למטופלים שנבחרו כראוי עם מספר גרורות מוגבל. בהינתן שההליך מבוצע במרכזי מומחים, כפי שבא לידי ביטוי בהנחיות הנהוגות ברחבי העולם. לא ניתן להמליץ על בחירת אוקסליפלאטין לשלב ה- HIPEC (בעת ובעונה אחת עם כריתה ראשונית או בניתוח 'מבט שני' במטופלים בסיכון גבוה) על סמך העדויות העדכניות. היתרון הפוטנציאלי של פרוטוקולים שונים לשלב ה - HIPEC  (לא אוקסליפלאטין) כתוספת לכריתה הכירורגית לא הוערך בניסויים ולכן לא נותר כשאלה.

 

 

Lana Bijelic MD1, Isabel Ramos MD1 & Diane Goeré MD PhD2. The Landmark Series: Surgical Treatment of Colorectal Cancer Peritoneal Metastases. Annals of Surgical Oncology volume 28, pages 4140–4150 (2021

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד