• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
איגוד הכירורגים בישראל
Israeli Surgical Association
כמות גולשים באתר 57
כמות גולשים מתחילת השנה 5436
Tumor Sidedness, Recurrence, and Survival After Curative Resection of Localized Colon Cancer

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

לטקסט המלא

 

 

רקע:

גידולים של המעי הגס הימני מאופיינים בפרוגנוזה רעה יותר כאשר מדובר במחלה גרורתית. ההשפעה של מיקום הגידול על חזרת המחלה וההישרדות מובנת פחות כאשר מדובר בגידול מקומי בלבד. לשני הצדדים של המעי הגס יש הבדלים ביולוגיים חשובים - כולל מקורות עובריים שונים, מיקרוביוטה הקשורה למעיים ושיעורי השינויים הגנטיים ומנגנוני יצירת ההתמרה הסרטנית.

הבדלים אלה עשויים לבסס את ההשפעות הנצפות של צדדיות על ההישרדות.עם זאת, ההשפעה של צדדיות על התוצאות עשויה להיות שונה בין גידולים שנותרו מקומיים לבין אלו שהופכים לגרורתיים.

 

שיערנו כי ההשפעה של צדדיות של הגידול על תגובת הטיפול וההישרדות מבוססת על אינטראקציה בין מיקום הגידול הראשוני לבין הגורמים הביולוגיים המכתיבים התפתחות של הישנות. לכן, מטרת מחקר זה הייתה לבחון את הקשר בין צדדיות לתוצאות של הישנות והישרדות, כולל הישרדות לאחר הישנות, בקרב חולים עם סרטן מקומי של המעי הגס בעקבות טיפול שמטרתו השגת ריפוי.

 

שיטות:

מטופלים שעברו כריתת מעי הגס עקב גידול סרטני במטרה להשגת ריפוי בין השנים 2006-2013 זוהו ממסד נתונים באופן פרוספקטיבי ונתוניהם עובדו בדיעבד. הסיכון להישנות, הישרדות כללית והישרדות לאחר הישנות (SAR) הושוו בין גידולים בצד שמאל וימין באמצעות מבחן ה-log-rank, לבין רגרסיה פרופורציונלית של Cox.

 

תוצאות:

כללנו 673 מטופלים (347 עם גידול בצד ימין). לא היה הבדל בשיעורי ההישנות הכוללים  או הישרדות כוללת ( P = .42) בין גידולים ראשוניים בצד ימין לעומת צד שמאל. עם זאת, גידולים בצד ימין היו בסבירות גבוהה יותר לפתח הישנות מקומית רב מוקדית עם פרוגנוזה גרועה (P=0.04). מבין 71 החולים שפיתחו הישנות, אלו עם גידולים בצד ימין היו בעלי סיכויי הישרדות נמוכים משמעותית ( P = .008).

 

מסקנות:

צדדיות של גידולים ראשוניים בקרב מטופלים שעברו ניתוח לריפוי סרטן מקומי של המעי הגס מקומי לא הייתה קשורה לשיעור ההישנות, אלא הייתה קשורה לדפוסים מוגדרים של הישנות ושיעור ההצלה הניתוחית. ממצאים אלו מצביעים על הבדלים ביולוגיים חשובים בין סרטן המעי הגס הנרפא בטיפול ראשוני לבין אלו שחוזרים על עצמם. צדדיות הגידול לא אמורה לקבוע את גישת הטיפול הראשונית עבור מטופלים אלה, עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע את הגורמים הביולוגיים של סרטן המעי הגס בצד ימין לעומת שמאל ותפקיד של צדדיות לצורך מעקב או החלטה על הצלה כירורגית לאחר הישנות.

 

 

Songphol Malakorn12Akira Ouchi13Chung-YuanHu. Tumor Sidedness, Recurrence, and Survival After Curative Resection of Localized Colon Cancer. Clinical Colorectal CancermVolume 20, Issue 1, March 2021, Pages e53-e60

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד