• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
עמוד בית
נייר עמדה של החברה הישראלית לכירורגיה אנדוסקופית לקראת המפגש הראשון של וועד איגוד הכירורגים

בעשור האחרון חלו תמורות בתמהיל הניתוחים בכירורגיה כללית וכעת כ-30% מהחולים במחלקות לכירורגיה כללית עברו ניתוח מטבולי זעיר פולשני ועוד כ-30% ניתוחים זעיר פולשניים אחרים כמו כיס מרה, קולון, אנטי-ריפלוקס, אכלזיה, כריתות קיבה בקעים סרעפתיים ובדופן הבטן, איברים סולידיים ועוד. היתרונות של הכירורגיה הזעיר פולשנית ברורים, ולאחרונה גם ברור כי התוצאות האונקולוגיות של הניתוחים הזעיר פולשניים שוות ערך לאלה של הניתוחים הפתוחים.

ברור אם כן, שיש צורך להתאים את תכנית ההתמחות בכירורגיה כך שתיתן מענה לתנופה משתנה זו. בחיל״א אנו פועלים על מנת לתת למתמחים בסיס טוב יותר בכירורגיה זעיר פולשנית. אנו מביטים קדימה לצורך הכנסת הדרכות מובנות לצורך הקניית יכולות חדשות שבקרוב יהיו חלק מטיפולי הבחירה. לדוגמא, תמכנו בהקמת מס״ר אשר משמשת, בין השאר,  למרכז מאושר של SAGES לבחון ולהעניק תעודות FLS) fundamentals of laparoscopic surgery), לאחר תרגול ומעבר הבחינה האמריקאית. בארה״ב מעבר הבחינה הוא הכרחי על מנת לקבל תואר מומחה, ולדעתנו גם בישראל יש צורך בהכנסת תרגול וידע בשיטה מובנת כזאת. זאת על מנת להקנות יכולות כירורגיות בסיסיות והבנה בסיסית של הכירורגיה הזעיר פולשנית. אנו צריכים לצאת מהתקופה של לימוד כשוליה בלבד, ולהכניס לימוד ותרגול מסודרים ומתאימים כדי להיות מוכנים לכירורגיה הזעיר פולשנית המתקדמת שכובשת את שורות הניתוחים.

אנו מאמינים שיש צורך בשינויים הבאים בתכנית ההתמחות:

1. מעבר בחינת ה FLS כדרישה לסיום ההתמחות כפי שנעשה ב ATLS.

2. לימוד בסיסי של שימוש באנרגיה בניתוחים פתוחים ולפרוסקופיים על ידי מערך אמריקאי FUSE (בדומה ל (FLS.

3. הקניית ידע ויכולת באנדוסקופיה גמישה, כפי שנעשה מזה שנים בארה״ב. כיום חלק ניכר מהסיבוכים הכירורגים מטופלים על ידי גסטרואנטרולוגים אשר אינם מתמצאים היטב בצורך, ומעניקים טיפול תת מיטבי לחולים הכירורגים. הבנה מעמיקה של הניתוחים ומתן יכולות של כירורגיה אנדוסקופית גמישה בחדרי הניתוח תאפשר ביצוע ניתוחים זעיר פולשניים מתקדמים יותר, בעלי תוצאות טובות יותר, יחד עם הקטנת עוצמת הניתוח והטבה בתקופה הפוסט ניתוחית. מיוטומיות בשיטת POEM, מיקום גידולים במערכת העיכול תוך כדי הניתוח, הערכת תקינות אנסטומוזות ומניעת דמם מקווי סיכות, הם רק חלק מפעולות היום יום שנעשות בניתוחים כיום, ועל כן יש צורך להקנות יכולות אלו גם למתמחים בארץ. ביצוע גסטרוסקופיה למשל, טרם הניתוח על מנת להבין בדיוק היכן נמצא הגידול בוושט, או באיזה חלק בקיבה (עקומה גדולה או קטנה, מה המרחק מה EGJ או מהפילורוס), הוא חלק חשוב מתכנון הניתוח, וכן חלק הכרחי לבדיקה בזמן הניתוח. אנו נוטים לוותר על חלקים אלה בשל הקושי האדמיניסטרטיבי להביא גסטרואנטרולוג לחדר הניתוח, ולכן יש צורך להקנות את היכולות האלו לכירורגים עצמם. אנו חושבים שהמתמחים צריכים לבצע רוטציה בת שלושה חודשים במכון גסטרואנטרולוגי וללמוד אנדוסקופיה גמישה, ולקבל הכשרה בסיסית בביצוע פעולות פשוטות כמו עצירת דמם, ביופסיות הנחת סטנטים והרחבות בבלון. המשך ההכשרה יתבצע על ידי קורסים מסודרים שחיל"א תיקח על עצמה לבנות.

4. הקניית ידע ויכולת בביצוע ופענוח אולטראסאונד - אמנם האנמנזה והבדיקה הפיסיקלית מהווים את הבסיס לאבחנה המבדלת, אך כיום אמצעי ההדמיה משמשים כלי עזר הכרחי באבחנה וטיפול בחולים הכירורגים. מכשיר האולטרסאונד נהיה תוספת לאבחנה הפיסיקלית, ויש צורך ללמוד להשתמש ביכולת זו, במיוחד בחדרי הניתוח ובניתוחים זעיר פולשניים בהם נפגעת יכולת המישוש. ניתוחי כבד, לבלב וניתוחים רטרופריטונאלים כיום נעזרים באולטרסאונד על מנת להבין אנטומיה ולהקנות מפת דרכים בזמן הניתוח. לדעתנו, יש צורך להשתחרר מהתלות ברדיולוגים שיגיעו לחדר הניתוח לצורך כך ולהקנות יכולות אלו לכירורגים עצמם. כך נעשה בעבר בטראומה (FAST) וכך צריך לעשות בחדרי הניתוח גם כן.

בנוסף,

  1.  אנו סבורים שיש להסדיר את כל נושא הכירורגיה הרובוטית בארץ במסגרת של חיל"א (שזה הבית הטבעי שלה), כולל ניירות עמדה, מחקר והכשרה.
  2. אנו מאמינים גם שיש לקיים כנס שנתי גדול של האיגוד שיאגד בתוכו את כל החברות והחוגים. שאר החברות והחוגים יוותרו על קיומם של כנסים גדולים ויסתפקו בימי עיון. הדבר יביא לחיזוק האיגוד, חסכון במשאבים וסדר רב בפעילות הכירורגית בארץ. אנו נתמוך במהלך כזה בתוך האיגוד.

 

לסיכום, הכירורגיה הכללית עוברת מהפך בשנים האחרונות לכוון כירורגיה זעיר פולשנית וכירורגיה אנדולומינלית. על מנת לא להישאר מאחור או להפסיד חלק מיכולות הטיפול בחולים לגסטרואנטרולוגים או רדיולוגים עלינו לשלב את היכולות האלו בתכנית ההתמחות. הדבר נעשה כבר בכמה מדינות בעולם כולל ארה"ב, קנדה ומספר מדינות במערב אירופה ואסיה. כך נוכל להיות כירורגים טובים יותר ולהעניק טיפול טוב יותר למטופלים שלנו.

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להתייעץ עם רופאים כירורגים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאים כירורגים
איני חבר/ת איגוד