• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
עמוד בית
מונחים בסיסיים

כוחות עזר - עוזרות לאחיות בטיפול הסיעודי הבסיסי השוטף ובחלוקת מזון ושתיה.

פיזיותרפיה - במחלקה פועל בשעות הבוקר צוות פיזיותרפיסטים, הפועל לפי הנחיות הצוות הרפואי. הטיפול מתבצע בתום ביקור הרופאים, מדי בוקר.

עובדת סוציאלית - תפקידה מתמקד במתן סיוע ותמיכה רגשית במטופל ובבני משפחתו. הטיפול כולל מעקב יומי אחר מצב החלמתו של המטופל וקשר קבוע עם בני משפחתו, הדרכה בנושא זכויותיו, הכנת תכנית שחרור לקליטת המטופל בבית או במסגרת שיקומי, תוך יצירת קשר עם קופת החולים המבטחת.

דיאטנית - תפקידה להתאים את המזון בצורותיו ובהרכביו השונים למטופל ולהדריך את המטופלים (בעיקר אלה הסובלים מהשמנת יתר), לפני שחרורם בדרכי התזונה האידיאליות במצבם הנוכחי ועד לביקורת הרפואית הבאה.

מזכירת המחלקה - בין תפקידיה היא מטפלת בנושא הרשומה הרפואית, תיאום פגישות עם צוות המחלקה ומענה לשאלות המאושפזים.

מזכירת המרפאה הטרום ניתוחית - מתאמת את כל התורים למטופלים המוזמנים למרפאה הטרום-ניתוחית.  

מתנדבת שירות לאומי - מסייעת לצוות הסיעודי בנושאים מנהליים שוטפים.

חלוקת תרופות - במסגרת האשפוז מתקיימת חלוקת תרופות פעם או פעמיים ביום.

לתשומת לבך, אין ליטול תרופות באופן עצמאי, גם כאלה שאת/ה נוטל/ת בבית באופן קבוע. חשוב להביא פנקס / דו''ח תרופתי מעודכן. יש לידע את הצוות הרפואי בתרופות הניטלות באופן קבוע. כן, עם אשפוזך יש לדווח לצוות הרפואי על כל רגישות לתרופות כלשהן.

הכנה לניתוח - מגוון הפגיעות והמחלות הדורשות התערבות ניתוחית הוא גדול. הדרכה והסבר מלא על טיב הניתוח ועל הסיבוכים והסיכונים האפשריים בעקבותיו תינתנה על ידי כירורג מהמחלקה ובהמשך על ידי הרופא המרדים.

בניתוח מתוכנן, יינתן הסבר למטופל ולבני משפחתו ערב הניתוח. לאחר שהמטופל הבין את ההסבר, יחתום על טופס הסכמה לניתוח, וכך יעשה גם בפגישתו של המטופל עם המרדים.

בניתוח דחוף, המטופל יקבל הסבר ויחתום על הסכמה בהתאם למצבו הגופני והנפשי.

בדיקות מיוחדות - במצבים שונים במהלך האשפוז מתעורר לעתים צורך בבדיקות המבוצעות על ידי מכונים הנותנים שירות למחלקה (מכון הרנטגן, המכון לרפואה גרעינית, מכון הלב, המכון הגסטרואנטרולוגי ועוד). לעתים, עקב עומס יתר במכונים אלה, יש להמתין מעל 24 שעות עד לביצוע הבדיקה.

בכל מקרה, כוונת המחלקה היא להשלים את כל הבדיקות הנחוצות ולקבל מידע קדם-ניתוחי מירבי על מצב המטופל, ולהבטיח כי ביכולתו לעמוד בניתוח הנדרש תוך מינימום סיכונים וסיבוכים. במקרים חריגים נדחית הבדיקה למרות שנקבעה למועד מסוים, עקב בדיקות דחופות אחרות שעל המכון לבצע באופן מיידי.

ארוחות וזמני חלוקתן - הארוחה מסופקת למטופל על פי מצבו הבריאותי. בנוסף למטופלים שיקבלו מזון רגיל או נטול מלח, יהיו מטופלים שיוזנו דרך צינור, ישירות למערכת העיכול, ואחרים שיקבלו את חמרי המזון בצינורית לתוך הוריד.
אם קיימת רגישות למזון מסוים יש ליידע את הצוות הרפואי בכך.
לפני בדיקות דם, בדיקות מיוחדות או ניתוח, תידרש/י להישאר בצום במשך 6 שעות לפחות. יש להישמע להוראות הצוות הרפואי על מנת למנוע דחייה של בדיקה או ניתוח.
לרוב שעות הארוחות הן:
בוקר: 08:00-08:30
צהריים: 12:00-12:30
ערב: 17:30-18:00

ברוב המרכזים הרפואיים מתקיימת שמירה קפדנית על כשרות. יש להימנע משימוש בכלי האוכל של המרכז הרפואי למזון שהובא מבחוץ.

סיום אשפוז - הודעה על שחרור המטופל תינתן במהלך 24 השעות שלפני השחרור, על מנת לאפשר זמן התארגנות למטופל ולמשפחתו. השחרור נעשה עד שעות הצהריים. 
עם השחרור יקבל המטופל מכתב שחרור ובו פירוט מהלך אשפוזו, כולל ניתוחים וטיפולים שעבר. הנחיות להמשך הטיפול יינתנו בכתב ובעל-פה. מרשמי תרופות יינתנו לפי הצורך.
במקרים מסוימים יקבל המטופל הדרכה מקצועית של אחות-מתאמת, למטופלים לאחר ניתוח לקיצור קיבה – הדרכת דיאטנית ועוד.
את מכתב השחרור יש להעביר לרופא המטפל בקהילה, על מנת לקבל בהמשך לטיפול במרכז הרפואי את הטיפול המיטבי על ידו. רצוי לשמור צילום של מכתב השחרור.

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להתייעץ עם רופאים כירורגים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאים כירורגים
איני חבר/ת איגוד