• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
עמוד בית
הרדמה והרגיעה (סדציה)

משמעות ההרדמה הנה התערבות חולפת במצב ההכרה של המטופל. 
טווח ההתערבות נע בין הרגעה קלה בלבד להרדמה עמוקה בתלות במינון התרופות שניתנו ובצרכים המוכתבים על ידי סוג הפעולה הניתוחית הנדרשת. 

במצב של הרגעה, מקבל המטופל מינון מזערי של תרופות, כך שערנותו יורדת מעט והוא חש בנוח גם בסביבה הזרה בה הוא מצוי. במצב זה, המטופל יכול לדבר ''לעניין'' עם הצוות. לעתים קרובות, זיכרון הפעולה יהיה מטושטש או יעלם כליל. סוג זה של הרדמה נמצא בשימוש בפעולות קצרות (עד שעתיים), פעולות שטחיות אשר אינן מצריכות שינה עמוקה או כלווי להרדמה אזורית לסוגיה (דוגמא: גסטרוסקופיה, החלפת מפרק הברך וכדומה). הרגעה אינה הרדמה מספקת לניתוחים גדולים הנעשים בחלל הבטן או בחלל החזה.

השפעת התרופות אשר נתנו להרגעה חולפת על פי רוב תוך שעתיים ולעתים עד יום מזמן הפעולה.

תופעות הלוואי בסוג זה של הרדמה מעטות וחולפות.

מטופל הנזקק להרדמה כללית יקבל אותן תרופות אשר ניתנות להרגעה, במינון גבוה יותר ויעבור למצב של שינה. הרדמה כללית מבוצעת על ידי מתן חומרים מרדימים דרך הווריד, או גזי הרדמה דרך מערכת הנשימה. בחלק מן ההרדמות הכלליות, יש להוסיף תרופות להרפיית שרירים (לשם הקלה על ביצוע הניתוח, או מניעת תזוזה של המנותח בזמן ניתוח באזורי גוף רגישים).
מטופל הנמצא בהרדמה עמוקה מאבד את ההחזרים המאפשרים לו למנוע כניסת חומר זר לקנה (בליעה ושיעול). יש לכן להגן ולעתים לתמוך במערכת הנשימה של החולה בזמן ההרדמה על ידי החדרת מסיכה או צנתור של קנה הנשימה. 

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להתייעץ עם רופאים כירורגים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאים כירורגים
איני חבר/ת איגוד