• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
עמוד בית
שיטות ההרדמה בכירורגיה כללית

ההרדמה (או אלחוש; בלועזית: אנסתזיה) היא פעולה מכוונת של ערפול חושים או חוסר הכרה הנגרמת בדרך-כלל על ידי מתן תרופות נרקוטיות, אשר פועלות לדיכוי מערכת העצבים, זאת כדי לאפשר טיפול בחולה או בפצוע ללא גרימת כאב, תוך שמירה על תפקוד תקין של מערכות הגוף.
בנוסף להרדמה בזמן ניתוחים, עוסקים ברפואת כאב, שהיא ענף ברפואה העוסק בשיכוך של כאבים חריפים וכרוניים.
ביצוע ההרדמה יכול להתבצע לרוב בעזרת תרופות נרקוטיות, ולעתים רחוקות בדיקור, היפנוזה רפואית או שילוב של כמה מן השיטות.

נתונים היסטוריים
הפעם הראשונה בו הודגמה תכונתו המבורכת של האתר כחומר המאפשר לחסום את תחושת הכאב, להביא את האדם לחוסר הכרה זמני נעשה בעיר בוסטון בארצות הברית על ידי רופא שיניים בשם מורטון. זה היה ב-13 באוקטובר 1846 באולם הנקרא עד היום אולם האתר בבית החולים של מסוצוסטס. הידיעה על החידוש הזה התפשטה בעולם במהירות אדירה . לאחר שנתיים התגלה כוחו של הכלורפורום כחומר הרדמה על ידי גיממס יאנג סימפסון אשר אף השתמש בחומר להרדמת המלכה ויקטוריה בעת לידתה. האלחוש המקומי הראשון בוצע בשנת 1884 בעזרת החומר הנרקוטי קוקאין, ומשנת 1930 הוכנס לשימוש החומר פנטוטל (תיופנטל סודיום). 

טרום הרדמה והרופא המרדים
את ההרדמה מבצע רופא מרדים - רופא אשר התמחה במשך 5 שנים בתחום זה בתום לימודי הרפואה. רופא זה נחשב למומחה רפואת חרום, ומאייש מחלקות טיפול נמרץ וחדרי טראומה. לאחר הכרות עם החולה, העבר הרפואי שלו וסוג הניתוח שהוא עתיד לעבור, קובע הרופא המרדים את סוג ההרדמה וחומרי ההרדמה שיינתנו למטופל. בטרם הניתוח מתחיל מוחדרים למטופל חומרי הרדמה, ובמהלך ולאחר הניתוח מערכות הגוף החיוניות מנוטרות על ידי הרופא המרדים בעזרת אמצעי ניטור משוכללים. בסיום הניתוח מוער החולה. 

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להתייעץ עם רופאים כירורגים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאים כירורגים
איני חבר/ת איגוד