• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
עמוד בית
סוגי ההרדמה

באופן כללי, ישנם שלושה סוגי הרדמה: מקומית, אזורית (אפידורלית או ספינלית) וכללית (תוך-קנית, או עם מסכה גרונית-לרינגיאלית או מסכת פנים). לעתים יתכן שילוב של סוגי הרדמה שונים כמו: כללית עם אזורית (משולבת), כללית (כרגיעה) עם מקומית, או שילוב של שתי הרדמות כאשר אחת ההרדמות אינה מצליחה או אינה מספקת כמו: הוספת הרדמה כללית בעקבות כישלון הרדמה אזוריות. 

הרדמה מקומית (Local anesthesia)
מתן תרופה המשככת או מבטלת כאבים באזור הניתוח או האבחון. הרדמה זו מתבצעת על ידי הזרקת תכשירים לקרבת האזור המנותח, או הזלפת חומר מאלחש על גבי ריריות. פעולה זו מתבצעת בדרך-כלל על ידי המנתח עצמו, ללא צורך ברופא מרדים. הרדמות מקומיות משמשות לעתים קרובות גם בטיפולי שיניים, או בכריתות נגעים קטנים ושטחיים, במבוגרים. ניתן להפחית כאבים בביצוע האלחוש על ידי הוספת ביקרבונט , וניתן להקטין את הדימום בשדה הניתוחי על ידי הוספת אדרנלין לתמיסת האלחוש. 

הרדמה אזורית (Regional anesthesia)
מתן תרופה המשככת או מבטלת כאבים באזור הניתוח. הרדמה זו מתבצעת על ידי הזרקת חומרים נרקוטיים אל עצבים או סביבם וגורמת לאלחוש של אזור מסוים בגוף. להרדמה אזורית יכולות להיות תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים: תחושת אי-נוחות, לחץ, אי-תחושה, הגבלה בתנועה ושיתוקים חולפים באזור ההזרקה, זיהום מקומי, התפתחות מורסה, כאבי גב, כאבי ראש חדים או ממושכים ובמקרים נדירים - פגיעה קבועה בגפיים ובכיס השתן.

אלחוש אפידוראלי בהשוואה לאלחוש ספינאלי:
אלחוש פלג הגוף התחתון מושג על ידי הזרקת חומרי ההרדמה המקומית לחלל האפידוראלי הנמצא בסמיכות לשק הדוראלי המכיל את חוט השדרה והנוזל שסביבו, או לתוך השק ממש, אל נוזל השדרה. 

בביצוע אלחוש אפידוראלי, תבוצע זריקת הרדמה מקומית באזור הגב התחתון לאחר רחיצתו. דרך האזור הרדום תוחדר מחט ויאותר המיקום והעומק של החלל האפידוראלי. דרך מחט זו, מוחדרת צינורית זעירה דרכה ניתן להזריק מנות של חומר מאלחש או לחברה לעירוי קבוע של חומר כזה.
לאחר הרדמה זו חש המטופל רדימות בפלג הגוף התחתון וחולשה מסוימת בגפיים תחתונות על פי ריכוז וכמות החומר שהוזרק.

באלחוש ספינאלי, מבוצעת פעולה דומה, על פי רב דרך מחט דקה וללא החדרת הצנתר (צינורית). עקב הזרקת החומר היישר לנוזל השדרתי, פעילות החומר מהירה יותר, הכמות הנדרשת קטנה יותר וחולשת השרירים שחש החולה הינה ניכרת. 

בין תופעות הלוואי העלולות להופיע בסוגי אלחוש אלו, לבד מחולשת השרירים החולפת, יש לציין: ירידה בלחץ הדם, בחילה, גרד, אצירת שתן, רעד, כאב גב וכאב ראש. בסה''כ, השכיחות הכוללת של היארעות אחת מכל התופעות היא בסביבות 5%.

נדירות ביותר פגיעות עצביות קבועות (''שיתוק'') כתוצאה מדימום, זיהום, רעילות או נזק מכאני.
במיילדות (ראו בהמשך), קיימת נטייה להעדיף צורת אלחוש זו במצבים בהם היא ניתנת לביצוע, עקב היתרונות הבאים:

  • היולדת חווה את תהליך הלידה ומשתתפת בו
  • הילוד סופג אל דמו כמות זניחה בלבד של חומרי הרדמה מן האם, ואינו ניזוק
  • ניתן להמשיך האלחוש אל התקופה שלאחר הלידה במידת הצורך השיטה מתאימה ללידה רגילה, לידה בעזרת מכשור או ניתוח קיסרי.

שיטות אלחוש אילו אינן מתאימות למי שמסרב לביצוען, לבעלי נטייה לדמם, למטופלים אשר בהם קיימת סכנה ליציבות מערכת הלב וכלי הדם, ואלו אשר קיימת בהם עדות לזיהום. 

הרדמה כללית (General anesthesia)
גרימת שינוי הפיך ומבוקר של מצב ההכרה, כך שהמטופל אינו מגיב לכאב ולגירויים חיצוניים. הרדמה זו מתבצעת על ידי הזרקת חומרים נרקוטיים למערכת הדם או החדרתם של גזי הרדמה למערכת הנשימה דרך צינור בקנה נשימה (טובוס) או מסכה. פעולה זו גורמת לירידה ברמת ההכרה, הרפיית השרירים והורדת תחושת הכאב. להרדמה הכללית יכולות להיות תופעות לוואי וסיבוכים: כאבי גרון, אי-נוחות בבליעה בעיקר כתוצאה מהאינטובציה, בחילות והקאות, נזק לשיניים ולקנה הנשימה כתוצאה מהחדרת המכשור הנחוץ להרדמה (אינטובציה), תגובה אלרגית חריפה, תסמונת החום הממאיר, הפרעות בתפקודי מערכות חיוניים ובמקרים נדירים אף מוות. במהלך ההרדמה הכללית מופסקת פעולות הנשימה ועל רופא המרדים לנטר ולהנשים את החולה בעזרת טובוס ומפוח הנשמה או מכונת הנשמה לאורך כל הניתוח.

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להתייעץ עם רופאים כירורגים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאים כירורגים
איני חבר/ת איגוד