• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
עמוד בית
הרדמות בנשים בהריון או יולדות, ילדים, וחולים עם סיכון ניתוחי מוגבר

אפידורל לנשים בהריון או בשלבי הלידה (אלחוש אפידוראלי)
אלחוש אפידוראלי (אפידורל) הוא זריקה שנועדה להקטין את הכאבים אותם תחושי בזמן השלב השני של הלידה. הזריקה עוצרת את אותות הכאב העושים דרכם מאזור צוואר הרחם דרך עמוד השידה אל המוח. שיטה זו היא הטובה ביותר הקיימת כיום לאלחוש בעת לידה טבעית.
שמו של האפידורל נובע מכך שחומר ההרדמה מוזרק אל החלל האפידוראלי, הוא החלל המקיף את תעלת העצבים של חוט השדרה. 
יתרון חשוב של האפידורל הוא שבמידה והמטופלת תצטרך לעבור ניתוח קיסרי דחוף לאחר מתן האפידורל, אז כנראה שלא תצטרך לעבור הרדמה כללית, אלא פשוט יגבירו את האלחוש האפידוראלי. 
במצב אידיאלי, כמות החומר שהוזרקה מונעת את מעבר הכאב בעצבים, אך עדיין מאפשרת שליטה של המוח על הרגליים. אך מה לעשות, לא תמיד הדברים מצליחים עד הסוף, אז יתכן כי בסוף הזריקה המטופלת תתקשה להזיז את רגליה, מצב שיחלוף במהרה. 

כיצד מתבצע אפידורל
העצבים הראשונים המושפעים מן האפידורל הם העצבים המשמשים לשמירת לחץ הדם התקין בגוף. לכן, לפני שנותנים זריקת אפידורל, חייבת האישה לקבל עירוי של ליטר נוזלים, כדי לשמור על לחץ הדם לאחר הזריקה. החדרת הנוזלים לוקחת זמן (כ-20 דקות), אך רק לאחריה ניתן לקבל את הזריקה. 

כדי לקבל את הזריקה, המטופלת תתבקש לשבת כפופה, או לשכב בתנוחת עובר על צידך, כשהיא מפנה את הגב אל הרופא המרדים. הרופא יחטא את האזור היטב, ואז יזריק אליו חומר הרדמה מקומית. 

זריקת האפידורל עצמה כוללת החדרה של מחט חלולה על ידי הרופא אל החלל האפידוראלי בחלקו התחתון של עמוד השדרה, דרכה מוחדרת צינורית פלסטיק. המחט החלולה מוצאת מן הגוף, והצינורית נשארת במקומה. דרך הצינורית מוזרק חומר מרדים החוסם את דרכו של הכאב מן החלק התחתון של הגוף אל המוח. 

כמות חומר ההרדמה וריכוזו מותאמים על ידי הרופא המרדים לכל אישה ואישה או מטופל, בהתאם לאורך הצפוי של הניתוח או לשלב הלידה בו ניתן האלחוש. מרגע הזריקה ועד לתחילת ההרדמה יעברו כ-15 דקות. 

ברוב בתי החולים יחובר אל הצינורית מזרק הנמצא בתוך מכשיר, הדואג להזרקה קבועה אוטומטית של חומר ההרדמה. התערבות רופא נדרשת רק במידה והחומר במזרק נגמר, וצריך להחליף את המזרק. למכשיר יש כפתור עליו תוכל המטופל ללחוץ במידה והיא מעוניינת בהגברה רגעית של ההרדמה - כפתור זה בנוי כך שלא יאפשר לבקש מנה גדולה מדי. המכשיר יתחיל לצפצף ברגע שיגמר החומר במזרק. 
אין להיכנס לפאניקה, ייקח זמן רב עד שההרדמה תעבור, כך שיש מספיק זמן להחליף את המזרק. 
הצינורית תושאר בגוף המטופלת במהלך כל הלידה, ותוצא רק כשעתיים מתום הלידה. 
לאחר מתן האפידורל בדרך כלל לא ניתן לרדת מן המיטה אל המקלחת או השירותים. כמו כן, המטופלת תושאר עם חיבור רצוף אל מוניטור. בנוסף, בשל הסכנה של נפילת לחץ דם, יבדקו את לחץ הדם לעתים תכופות. 

מתי לבצע אפידורל
בטכניקת האפידורל ניתן להשתמש במהלך כל שלבי הלידה, אך ישנן מספר סיבות מדוע כדאי להמתין מעט עד לבקשת האפידורל.

סיבות מדוע כדאי להמתין עם האפידורל עד תחילת שלב הלידה הפעילה (השלב השני):
משך הזמן בו ניתן להישאר תחת אלחוש אפידוראלי הוא מוגבל (שני מזרקים). במידה ועבר התחום המותר, ועדיין לא ילדה, היולדת עלולה למצוא עצמה יולדת ללא אלחוש אפידוראלי. 
האפידורל עלול להאריך את השלב הראשון של הלידה, ולהאט את התקדמות הלידה. 
מרגע שתינתן זריקת אפידורל, לא ניתן עוד לרדת מן המיטה להתקלח או לשירותים. במידה ותרצה לתת שתן, הדבר יעשה באמצעות קטטר אותו תחדיר המיילדת לריקון שלפוחית השתן.
מרגע שניתנה זריקת אפידורל, תצטרך להיות תחת מוניטור (ניטור לב עובר) רצוף. 

סיכונים בביצוע אפידורל
החלל האפידוראלי דק מאד, ולכן חשוב מאד שלא לזוז בעת החדרת המחט, מאחר ודקירה של הדורה עלולה לגרור כאבי ראש בתום הלידה.
יש המאמינים כי עם זריקת אפידורל, קשה יותר ללחוץ במהלך הלידה, מה שמגביר את הסיכון לביצוע לידת מכשירים.
חשוב לזכור - החומר של האלחוש האפידוראלי איננו עובר אל התינוק.

הסיבות בגללן לא יבוצע אפידורל הן:

  • האישה ביקשה לא לקבל אלחוש אפידוראלי
  • ההחלטה על ביצוע אפידורל התקבלה מאוחר מדי, והלידה תגיע לפני שהאפידורל ישפיע (נדרשות כ-45 דקות מן ההחלטה על ביצוע אפידורל עד שהוא מתחיל לפעול)
  • האישה סובלת מבעיות קרישת דם
  • האישה לוקחת תרופות נוגדות קרישת דם (כולל אספירין)
  • האישה סובלת מזיהום עור באזור הגב התחתון
  • האישה סובלת ממחלת עצבים
  • האישה אלרגית לחומר ההרדמה (מספיק שקיבלה הרדמה מקומית אצל רופא שיניים כדי לדעת אם היתה תגובה אלרגית).

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להתייעץ עם רופאים כירורגים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאים כירורגים
איני חבר/ת איגוד