• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
איגוד הכירורגים בישראל
Israeli Surgical Association
כמות גולשים באתר 25
כמות גולשים מתחילת השנה 6476
הטיפול הניתוחי בהשמנת יתר חולנית

טיפול הניתוחי בהשמנת יתר חולנית

סקירה וצילום ניתוח מלא מתוך יום העיון, שנערך בתאריך 21.11.2006, במרכז הרפואי ע"ש יצחק רבין, ביה"ח בילינסון
בנושא:
הטיפול הניתוחי בהשמנת יתר חולנית (Morbid Obesity)
מאת: ד"ר און סיבירסקי

יום עיון זה אורגן ע"י פרופ' מ. רובין ופרופ' ל. לנצברג, מהחברה הישראלית לכירורגיה אנדוסקופית (חיל"א), שהיא חברת בת באיגוד הכירורגים בישראל, ובמהלכו בוצעו מספר ניתוחים בחולים עם השמנת יתר חולנית, בשני חדרי ניתוח בו-זמנית, ואלה צולמו והועברו בזמן-אמת לאולם נוסף בתוך חדר הניתוח, ובהם צפו יתר המנתחים שהשתתפו במפגש.   
לתמונות מהניתוח גללו לתחתית העמוד

פרופ' ראול רוזנטל, שהינו מומחה עולמי בתחום הכירורגיה הבריאטרית, ומנהל בארה"ב את המחלקה לניתוחים בריאטריים ב-Cleveland Clinic Florida, היה אורח באירוע זה ופתח בהרצאה בנושא הטכניקה הניתוחית בניתוח שרוול קיבה לפרוסקופי- כיצד להימנע מסיבוכים, ובהמשך ביצע שני סוגי ניתוחים, מתחילתם ועד סופם, תוך מתן הסברים שוטפים ותשובות ענייניות לשאלות קהל המנתחים בזמן אמיתי.

הניתוחים שבוצעו היו, ניתוח לכריתה שרוולית של הקיבה (laparoscopic sleeve gastrectomy) וניתוח ליצירת מעקף לקיבה (laparoscopic gastric bypass). המימד הטכנולוגי המתקדם התבטא ביכולת צילום איכותית בשיטת High Definition (HDTV) שנותנת טיב תמונה גבוה ביותר (בחסות חברת מדטכניקה נציגת OLYMPUS), ובמכשור הלפרוסקופי המתקדם (בחסות חברת Johnson & Johnson).

השמנת יתר חולנית הינה מחלה שמתפשטת בעולם המערבי, קשורה ליותר מ-5% מהאוכלוסייה, והינה במקום השני בחשיבות מבין גורמי המוות שניתנים למניעה, ובסדר גודל של אפידמיה. לכן מופנים משאבים רבים בכיוון זה של מניעה וריפוי. ההשלכות הרפואיות נובעות ממחלות רבות נילוות כמו יתר לחץ-דם, סכרת, יתר שומנים בדם, התקפי לב, שבץ מוחי, נחירות ותשניק נשימה בשינה, נזק למפרקים שמפריע לנידות, הפרעות בפוריות ובתפקוד המיני, דיכאון ועוד. ירידת משקל מוצלחת, משפרת את בריאות החולים בו זמנית ברוב המחלות הנוספות באופן בולט, עם שיפור ניכר באיכות החיים. למרות שקיימת התקדמות רבה בהבנת המנגנונים ובטיפול התרופתי, עדיין הניתוחים יעילים יותר מהתרופות בהשגת המטרה בטווח הארוך. בתחום הכירורגי שכיחים הניתוחים הלפרוסקופיים של: ניתוח הגבלת הקיבה באמצעות התקנת טבעת מתכווננת על החלק העליון של הקיבה, ניתוח לכריתה שרוולית של הקיבה, ניתוח ליצירת מעקף לקיבה, ומעקף התריסריון שנדיר יותר ומבוצע בד"כ בגישה ניתוחית פתוחה. היעילות בהשגת ההרזיה לטווח קצר וארוך משתנה בין הניתוחים, מותנית בהתאמת הניתוח לחולה והרגליו, ותלויה בגורמים רבים נוספים. יום העיון התמקד בשני הניתוחים הבאים:

- ניתוח לכריתה שרוולית של הקיבה

מדובר בניתוח חדש יחסית בארץ ובעולם. בתחילת דרכו הניתוח בוצע במטרה להשיג ירידת משקל ראשונית וכהכנה לביצוע ניתוח מורכב יותר בשלב מאוחר יותר. אז הסתבר שחולים רבים והמנתחים בעיקבותם, הסתפקו בירידת המשקל שהושגה והתייצבה, ולא רצו להתקדם לניתוח הנוסף שתוכנן מראש (מעקף התריסריון). הניתוח הזה מבוסס על כריתת פונדוס הקיבה, והפיכת הקיבה לצורת גליל או צינור או שרוול שמגבילה את נפח המזון בקיבה שנותרת (רסטרקטיבי), ובהמשך נתגלה שכורתים בעצם את התאים שמפרישים את הורמון הגרלין (Ghrelin), שקשור עם תחושת הרעב ולפיכך מופיעה ירידה בתיאבון. אחוז הסיבוכים נמוך יחסית (6%) בשל העובדה שהניתוח אינו כולל השקות (נותר קו תפרים בודד). סיבוך ייחודי אפשרי הוא התרחבות מאוחרת של שרוול הקיבה (שעלול להביא לניתוח חוזר ב-5% מהמקרים). כאן אין שימוש בגופים זרים ואין צורך בהתאמות אחרי הניתוח (כפי שקורה בניתוחי טבעת).

יתרון נוסף, שנשמרת ההמשכיות הפיזיולוגית והאנטומית של מערכת העיכול, וניתן להגיע דרך הפה לבדיקת מערכת העיכול והעץ המרתי. הניתוח יעיל בהשגת הרזיה לטווח קצר וגם אין זה מן הנמנע שהישגים אלה יתקיימו באופן משביע רצון גם בטווח הרחוק יותר, והנתונים המדויקים מתפרסמים בימים אלה. ניתוח זה יכול להתאים על פי רוב לחולים בהשמנת יתר חולנית כאשר BMI עד 60.

- ניתוח ליצירת מעקף לקיבה
בארה"ב זהו הניתוח השכיח ביותר בכל דרגה של השמנת יתר חולנית. כעיקרון, ניתוח זה מיועד לרוב לחולים בהשמנת יתר חולנית קיצונית עם BMI גבוה מעל 50. מתאים יותר לחולי סכרת ורפלוקס ופחות בחולים עם כיב פפטי ומחלת מעיים. ניתוח זה כולל ניתוק רוחבי של הקיבה בחלקה העליון, ולשם יצירת מעקף, מבוצע חיבור של לולאת מעי דק לכיס הקיבה באיזור הזה, וחיבור של הקצה השני של לולאת המעי להמשך צינור המעי לצורך מעבר המזון.
למעקף שנוצר נוספים היבטים מטבולים ותת ספיגה (ברזל, חומצה פולית ויטמין B12 וסידן). כאן אחוז הסיבוכים גבוה יותר (16%), (מדובר ב-2 השקות, בנוסף נותרים 3 קווי תפרים, וגם בשל עלית הסיבוכים ביחס ישר עם עליית ה-BMI). סיבוכים ייחודים אפשריים הם חסר ויטמינים, וגם כיב בהשקה ובקע פנימי (שעלולים להביא לניתוח חוזר ב-10% מהמקרים). היתרון המשמעותי בניתוח הזה, שהתוצאות לטווח ארוך ביעילות הורדת המשקל, הינן טובות יותר יחסית.

 

מרכז הרפואי ע"ש יצחק רבין, ביה"ח בילינסון
21.11.2006, יום עיון בנושא:
הטיפול הניתוחי בהשמנת יתר חולנית (Morbid Obesity)

ניתוח השמנת יתר   ניתוח השמנת יתר
ניתוח השמנת יתר    ניתוח השמנת יתר
ניתוח השמנת יתר   ניתוח השמנת יתר
ניתוח בנושא השמנת יתר   ניתוח בנושא השמנת יתר
ניתוח בנושא השמנת יתר   ניתוח בנושא השמנת יתר
ניתוח השמנת יתר   ניתוח בנושא השמנת יתר

ברוכים הבאים לאיגוד הכירורגים בישראל

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום הרפואה הכירורגית, להוריד טופסי הסכמה, לצפות בסרטוני ניתוחים ועוד
איני חבר/ת איגוד